איך כותבים סיפור? התמודדות עם כתיבת סיפור על עצמך

איך כותבים סיפור חיים? – לא לחפש אשמים!

בסיפור עוד יותר מאשר בחיים חשוב לא לחפש אשמים.

איך עשות שהדמות בסיפור תהיה חיה ומוחשית?

העוצמה של הסופרים הגדולים נעוצה בכך שהדמויות שהם יוצרים חיות, הן בשר ודם ו… אנחנו מצליחים לאהוב אותן, הן נראות בעינינו טובות כאילו אין להן מגרעות. נהפוך הוא, יש להם מגרעות ועוד איך, אבל אנחנו כקוראים מבינים ללבן גם ובעיקר כאשר הן פועלות מתוך מגרעותיהן. אבל מה, אנחנו סולחים להן כמו שסולחים לאדם אהוב. גם אמא של רוצח אוהבת אותו וסולחת לו, גם אם היא לא מצדיקה אותו. "הוא טעה", היא חושבת, "הוא מעד. הוא איבד את העשתונות, אני מכירה את זה אצלו, הוא לא ידע מה נעשה באותו רגע…"

לפתוח את הדלת – למצוא טעויות

איך כותבים סיפור? כשאתם כותבים על עצמכם חשוב לא לחפש אשמים. סבלתם, התייסרת, נכשלתם, לא קיבלת את מה רציתם? אם הסבל או הכישלון של דמותכם בסיפור נובע מרוע לב של אדם אחר, מקנאה וצרות עין של הסובבים אתכם או מכורח הנסיבות בלבד, הדלת אל לעולמכם עבור הקורא תשאר נעולה. הוא לא יוכל לפתוח אותה.

לטעות זה להיות אנושי

איך כותבים סיפור? על מנת שסיפורכם יהיה מעניין לקריאה, עליכם לפתוח את הדלת הזאת, ופירושו לכתוב גם על הטעויות והמעידות, להביט בהם במרחק הזמן ולחשוב לחדש, לנסות להסביר. אז הקורא ישאר אתכם כי גם הוא כמוכם, בלתי מושלם וגם הוא עושה שטויות לפעמים ומצטער עלהן לעתים. כך עשויה להיוולד דרמה של ממש, מעמיקה, רבת מחשבה ועתירת ביטוי.

לפגישה ראשונה ללא תשלום צור קשר

לדוגמאות של ספרים וסיפורים לאתר הסופרת מירי ליטווק

 

להשאיר תגובה

4 × three =