עטיפת הספר - אמא, את בלבי תמיד - סיפורה של פנינה-פאני מרקו

איך עושים הוצאה לאור של ספר?

איך עושים הוצאה לאור של ספר? קודם שהכל יהיה כתוב

כתבתם כבר את סיפורכם. עבדתם ויגעתם. סיימתם את כל התלבטויות העריכה: מה יכנס. מה להשמיט. בדקתם שאין חזרות. עשיתם הגהה והתקנה לדפוס. כל זה חשוב מאוד. גם כאשר הטקסט מוכן יש הבדל בין טקסט שכותבים לחברים ולבני המשפה לבין ספר היוצא בדפוס. איך עושים הוצאה לאור של ספר?

המראה הכללי – ספר הוא חפץ

עכשיו עליכם להחליט על המראה הכללי של הספר: יהיה זה ספר שנועד בעיקר לקריאה, עם הרבה טסט באותיות קטנות וברווחים צפופים? או ספר-אלבום  שהעיקר בו יהיו התמונות שהטקסט ישמש להם ליווי?

ספר קריאה או אלבום תמונות

הספר מהסוג הראשון יודפס על נייר דק יותר לנוחיות הדפדוף והחזקה ביד בעת קריאה. ספר שהוא אלבום יודפס על נייר עבה יותר שיקנה לספר מראה של חפץ נוי. ספר מהסוג הראשון יהיה בפורמט קטן יותר, בשונה מספר שהוא אלבום שמניחים אותו על השולחן בדרך כלל ומתבוננים בו תוך דפדוף אטי.

למשש ולראות בעיניים

מיקום הטקסט והתמונות בעמוד, מספר התמונות, סוג הגופן, הכותרות  – כל אלה גם זקוקים להחלטה לפני שניגשים לדפוס. איך עושים הוצאה לאור של ספר כדי שהוא יראה על הנייר כמו במחשב? בשונה מן העבר רוב עבודות ההכנה לדפוס היום נעשים במחשב, כולל ההגהות והתיקונים, אך אל תזלזלו בנייר ובצבע. תגשו לדפוס עצמו כדי לבדוק אם הצבע הוא כפי שראיתם בדמיונכם, כדי למשש את נייר הכריכה. העתק ניסיון עשוי לגלות לכם דברים שלא נתתם עליכם את הדעת. נייר עמודי הפנים, נייר הכריכה, הצבעים, הגוונים, הקיפולים. דיוק העבודה בכל אלה נותנים את מראה הספר המושלם.

לקביעת פגישת היכרות חינם צור קשר

להתרשמות מדוגמאות של ספרים שיצאו לאור בהוצאת מירי ליטווק – סופרת זיכרונות לאתר הסופרת

להשאיר תגובה

eight − three =