ביוגרפיה של המשורר אוסיפ מנדלשטם נכתבה על ידי רעיתו נדז'דה

ביוגרפיה של משורר – הרעייה המצטיינת של הספרות

נדז'דה מנדלשטם על בעלה המשורר אוסיפ – "זכרונות"

אוסיפ מנדלשם (1891-1938), משורר דגול ורב עוצמה, לא חי חיים ארוכים. אפילו מקום קבורתו נודע רק במעורפל. בנקודת מעבר האסירים בין המחנות במחוז המזרח הרחוק של הגולג, מעבר לחוג הקוטב.

לא רק שלא זכה לביוגרפיה מלומדת בחייו. הוא לא זכה להכרה כלשהי בחייו ונרצח בגלל שיר, כאילו ניבא את מותו. "אצלנו ברוסיה השירה חשובה", אמר מנדלשטם, "אצלנו ברוסיה בגלל שיר – רוצחים". זה בדיוק מה שקרה לו. הוא נאסר ונשלח למוות מפני שכתב שיר על סטאלין העריץ:

 

חיים בלי לחוש את הארץ תחתינו,

אחַר עשר פסיעות לא נשמע דיבוּרנוּ,

ואם מילת סֶתֶר נמלֶטֶת,

על איש קרמלין היא מפטפֵטֶת.

 

אצבעות לו שמנות – תולעים זוחלות,

ומילים במשקל של אלפי משקולות,

ושָפָם תיקנים מתנועע,

במגף מנצנץ הוא פוסע.

 

וסביבו חבורת מנהיגים-רכיכות,

כל תִנופת אדם הוא מחזיק במושכות,

מי שורק, מי מיילל, מי גונח

ורק הוא מלַמֵד ומְשַלֵח.

 

כברזל מלובן הוא מוציא תקנות:

אם שחיטה או כריתה או ביתור קורבנות,

בור גופות עבורו הוא נשף נועז,

החזה הרחב של איש הקאווקאז…

תרגום מרוסית: מירי ליטווק

אוסיפ מנדלשטם לא זכה לעמדה, פרסום ולא הגיעה לשיבה טובה, מצב בו כותבים ומפרסמים ביוגרפיה. אך אשתו נדז'דה עשתה את המלאכה אחר מותו. היא לא רק כתבה את האמת הכואבת של סבלו, ביוגרפיה בעלת עוצמה. היא הקדישה את חייה לשמירה ואיסוף פרקי יצירתו. נדז'דה, בת למשפחה יהודית אמידה מסראטוב שנקברה בקבורה נוצרית, היא למדה בעל פה שירים ופואמות רבים בשלמותם. בתקופת המשטר הסובייטי הייתה זו דרך, אם לא מקובלת, הרי נפוצה, לשמר יצירות ספרות. כיוון שעצם החזקת חומר "חשוד" בחוסר הנאמנות למפלגה יכול היה להוביל למעצר, הגליה ועונש מוות

נדז'דה מנדלשטם – הרעייה המצטיינת של הספרות הרוסית. כך היא מכונה לפעמים. ספרה של נדז'דה מנדלשטם בשמו הצנוע "זיכרונות" הפך לא רק לסמכות בכל מה שקשור לחייו של מנדלשם וליצירתו אלא אף לספר בעל ערך עצום לגבי כל התקופה הסטליניסטית.

אילו חייתה נדז'דה במציאות אחרת ובמקום אחר, בוודאי הייתה יוצרת יצירות מופת משלה ולא נודדת במחוזות הנידחים של ברית המועצות חסרת כל. חוכמה, השכלה, רגישות, לשון חדה, אומץ, כושר ניתוח, עושר מחשבתי ולשוני – כל אלה תיאורים חיוורים ועילגים כדי לתאר את כתיבתה.

 

לפגישה ראשונה על כתיבת ביוגרפיה צרו קשר

לסרטונים על כתיבת ביוגרפיה

 

להשאיר תגובה

15 + eighteen =