הלווייתו של בוריס פסטרנק. בנו יבגני בין נושאי הארון. הוא כתב את הביוגרפיה של אביו

ביוגרפיה של בוריס פסטרנק הכתובה בידי בנו יבגני

מהנדס שהפך חוקר ספרות

יבגני פסטרנק (1923-2012), בנו של המשורר והסופר בוריס פסטרנק, היה מהנדס חשמל בהשכלתו. אך אחרי מות אביו בשנת 1960 הוא פנה לדרך מחקר ספרותי. בלי כל השכלה מוקדמת בתחום הספרות או במדעי הרוח, דבר כלל לא מקובל ברוסיה, הוא הפך לחוקר חייו ויצירתו של אביו.

יבגני היה בן שמונה כשהוריו נפרדו

יבגני היה בנו של המשורר מנישואיו הראשונים. אמו, יבגניה לוריא, בת למשפחה יהודית ממוהילב, הייתה ציירת. בעוד בעלה שקוע בקריירה הספרותית ההולכת ועולה שלו, היא נוסעת לגרמניה כדי לקבל ריפוי ממחלת השחפת. אך היא גם ממשיכה שם את השכלתה בתחום האמנות. היא לא חזרה לבעלה. בתום תשע שנים נישואיהם התפרקו. בנם יבגני היה בן שמונה באותה העת. "פרידת ההורים הייתה האירוע המצער ביותר בכל חיי". דברי יבגני פסטרנק.

אף שלא גדל במחיצת אביו הקדיש לו את חייו המקצועיים

בוריס פסטרנק לא גידל את בנו. מאוחר יותר הוא התייסר קשות על כך שלא הקדיש לבנו כראוי. הוא לא השתתף בחינוכו. למרות זאת ועל אף היחסים הלא תמיד "חלקים" בין האב לבן, הפך יבגני לחוקר הביוגרפיה שלו ואת יצירתו. מובן שאיש לא יכול היה להתחרות בו בכמות חומרי הביוגרפיה האותנטיים והנדירים הנוגעים לחיו וליצירתו של המשורר והסופר הרוסי הנודע.

ביוגרפיה ממצה

בשנת 1997, אחרי שנות עבודה רבות על בסיס חומרי הארכיון המשפחתי, מפרסם יבגני פסטרנק את הביוגרפיה הראשונה ברוסית, עדכנית וממצה, של מחבר הרומן "דוקטור ז'יבאגו". הוא הקדיש את חייו למחקר של הביוגרפיה של המשורר, פרסם יותר ממאתיים מאמרים שהוקדשו לו, ערך והוציא לאור (2015) את כל כתביו של בוריס פסטרנק באחד עשרה כרכים. כל כתביו של פסטרנק לוו בהערות ופרשנות מקיפה של בנו של המשורר. כמו כן, בשנת 2004 בשיתוף עם רעייתו ילנה וולטר, הוציא יבגני פסטרנק לאור את הביוגרפיה של ז'וזפין פסטרנק, אחותו של המשורר.

בשנת 1989 בשטוקהולם קיבל יבגני את פרס הנובל בו זכה אביו שקבלתו נמנעה ממנו על ידי המשטר הסובייטי.

לפגישת בירור צרכים ללא תשלום צרו קשר

לסרטוני הוידיאו של מירי ליטווק

להשאיר תגובה

sixteen − seven =