ק.סטניסלבסקי - מה חשוב בכתיבת ביוגרפיה

מה חשוב בכתיבת ביוגרפיה – שלא תפלו בפח!

החלטתם לכתוב את הביוגרפיה שלא בעזרת איש מקצוע שיתעד וישכתב את סיפורכם? מה חשוב בכתיבת ביוגרפיה? יש כמה דברים שחשוב לתת עליהם את הדעת:

אל תנסו להיות מישהו אחר

האותנטיות היא החשובה מכל. לכל אדם ערך משלו ויש לכם זכות קיום בדיוק כמו לכל אחד אחר, אבל רק בתנאי שתצליחו להביא לידי הקורא את ייחודכם.

אל תנסו לכתוב סיפור שיהיה דומה לסיפור של מישהו אחר, אדם שפגשתם או קראתם עליו, או שהייתם רוצים להידמות לו. אל תפחדו להיות אתם עצמכם.

אין צורך לכתוב "בשפה יפה"

אין צורך לכתוב בשפה שאתם חושבים שהיא יפה, לא בשפה "של שבת", "שפה מכובדת", תקנית או בשפה של האקדמיה. השפה היא חלק חשוב מהאישיות האדם ולכל אחד דרך ביטוי, סגנון דיבור משלו. חשוב שתנסו להתבטא בדרככם, בלי לנסות להידמות לאיש, גם לא לפרי הדמיון

אין דבר כזה אובייקטיביות

אל תשעשעו במחשבה שאתם מתארים את העבר, את ההיסטוריה, את המאורעות שהיו באופן אוביקטיבי. לכל אדם השקפה ומבט משלו, גם אם הוא אינו יודע לנסח אותו בבירור. יתרה מזו, הדרך האישית של האדם להתבונן בעבר ובהווה היא זו שמעניינת את הקור שלכם. הוא צריך להרגיש שהוא פוגש את האדם הספציפי הזה ועורך אתו היכרות. רק מה, אם אתם מביעים דעות, צריך לנמק. אין טעם ועניין בדברי תוכחה ללא נימוק והסבר בהיר וממצה.

אל תהיו רגשניים מידי

לא הכל-הכל-הכל יש לומר במילים. חשוב לשמור על האיפוק ולהשאיר לקורא את מרחב התובנה והרמז. תחסכו בסופרלטיבים. זה בדרך כלל לא משכנע. ברור שבספר ביוגרפיה יש געגועים לאנשים אהובים שכבר אינם, לאירועי העבר, לנעורים, אך השתדלו לתת לרגש לבוא לידי ביטוי באמצעות הסיפור עצמו ולא באמצעות הדעה שאתם מביעים עליו.

אל תנסו לרצות את כולם

הדאגה למצוא חן בעיני כולם ולא להעליב אף אחד מביאים בדרך כלל לתוצאה פורשת, "פרווה" בשפת הרחוב, לכן שוב אל תחששו להיות אתם. אם יש לכם דעה, בטאו אותה בבהירות, בכבוד, תוך נימוק וללא גסות רוח.

היו צנועים

אל תתרברבו ואל תשוויצו. זה בדרך  כלל דוחה. "אם אתה משחק את הרשע, חפש בו את הטוב", דברי קונסטנטין סטניסלבסקי, במאי, איש תיאטרון, אבי אמנות השחקן המודרנית.

לפגישת הסבר והכרות חינם צור קשר

לעיון בספרים לאתר הרשמי של הסופרת מירי ליטווק

לרכישת הספר החדש של מירי ליטווק לאתר הוצאת כרמל

 

להשאיר תגובה

20 + 9 =