סיפור מסופר בעל פה עובר דרך ארוכה עד שהוא הופך לטקסט של ספר רב הבעה

ספר אישי במתנה – מניין באים סיפורים

ספר אישי – ביוגרפיה או סיכום מפעל חיים

ספר אישי הוא לאו דווקא ספר ביוגרפיה, כל החיים מן הילדות ועד הזקנה. ספר אישי יכול לסכם פעילות מקצועית, עסקית, מפעלים ופרויקטים גדולים וקטנים. איך לעשות שפעילות מקצועית תהיה נהירה ומעניינת לקורא לא מקצועי?

אם ברצונכם לתת במתנה ספר אישי לאדם יקר, פניה מי שפעל יחד אתו בתחומו המקצועי תעשיר את הספר. אלה יכולים להיות לתלמידיו, עמיתיו ושותפיו. מגוון הדוברים יתרום לספר נקודות מבט שונות של אנשים שונים. מלבד זאת, ספר על מפעל חיים יתן הזדמנות להגשה ויזואלית עשירה של החומר בתמונות, תרשימים ואמצעים גראפיים אחרים.

איך לאסוף עדויות לספר המסכם מפעל חיים

רבים, מתוך רצון לייעל את התהליך, מתוך הרגל או מטעמי חיסכון, עושים את הטעות השגורה. הם פונים למי שעשוי לספר דברים מעניינים בכתב, בדואר אלקטרוני. פנייה כזו עלולה לגרור קלישאות וסופרלטיבים בשפה יפה. אלה נעימים לאוזן של מי שקרוב ומשוחד. אך אם רוצים שספר אישי יהיה בעל תוכן, שהוא יעורר לקריאה את אלה שלאו דווקא מתעניינים במיוחד, לא כדאי לוותר על ראיונות מקצועיים של ממש. מומלץ מאוד שהתשאול יהיה מקצועי, שהראיונות יערכו בעל פה, פנים מול פנים.

ראיונות מקצועיים פנים מול פנים ולא תבנית עסקית

היום כולם כותבים: מיילים, דוחות, הודעות טקסט, סיכומים. אך ההתכתבות שלנו הופכת יותר ויותר תכליתית ומתומצתת. על מנת להבדיל ולייחד את החיים של אדם יקר מפועלו של אדם אחר באותו תחום, יש צורך להגיע לצד הרגשי של המספרים, לעורר זיכרונות נשכחים בפרטי הרגש והתחושה.

מדיבור חי לטקסט ספרותי עשיר

עדויות בעל פה עושות דרך ארוכה עד שהן הופכות לטקסט של ספר אישי רב הבעה ומרשים. כששומעים סיפור של אדם בעל פה, רואים אותו. הבעות פניו, יציבתו ומחוות גופו משתתפים ביצירת החווייה. אף עצם מראה האדם מעביר רגש ותחושה. מלבד זאת, בדיבור בעל פה ישנה הנגנה, הגוי, קצב, הפוגות והדגשות. איך לעשות שכל אלה יבואו לידי ביטוי גם בטקסט כתוב של ספר אישי? זה מה שהופך מילים לספרות: כל המחוות הקטנות והגדולות עוברות לטקסט ספרותי במיומנות הכתיבה הספרותית: בחירת אוצר מילים, מבנה המשפטים ומבנה הטקסט כולו, קצב, תחביר, במשלב השפה עד להפיכתם לטקסט קולח המעניק תחושה חייו של אדם יקר פרושים לפנינו.

לפגישת ייעוץ ללא תשלום צור קשר

לערוץ ה UTUBE של מירי ליטווק

 

להשאיר תגובה

fifteen − twelve =