ספר זיכרונות מעוצב ביד

ספר זיכרונות מעוצב – מגע ידיה של תמי פורת

סיפור של ספר אחד

אישה אחת אהבה גבר. הוא לא היה בעלה. היא ניהלה אתו התכתבות. במייל, בהודעות טקסט. כאשר נסעה הרחק היא כתבה לו מכתבים. הוא ענה לה. היו אלה מכתבי אהבה כמובן.

אחרי תקופה ארוכה החליטה האישה לעזוב את משפחתה ולהתאחד עם אהובה. היא אספה את כל ההתכתבויות, גם האינטימיות והנועזות ביותר, והחליטה להפיק ספר. ספר רק שלהם, ספר שיבטא את אהבתם. שיכיל את הסיפור, את הרגשות שבו, את ההתלבטויות ורגשות האשם, שיכיל את הדברים שאמרו וכתוב זה לזה.  היא התלבטה מאוד: כיצד יראה הספר מבחוץ? מאיזה חומר תהיה עשויה הכריכה? מה יהיה הצבע הדומיננטי של דפיו? כיצד יובדלו המילים שלה מהמילים שלו? היא רצתה שהספר יהיה ביטוי שלם ומדויק של אהבתם.

כאשר נפלה ההחלטה ששני הנאהבים יחיו יחד, הם נסעו לנסיעה קצרה לאחת מבירות אירופה, ושם הגישה האישה את הספר לאהוב לבה. הספר היה כמו טבעת נישואים.

זהו סיפור של ספר אחד בלבד.

 ספר זיכרונות מעוצב שלא דומה לשום ספר אחר

ספרים בעיצובה של תמי פורת הם כמו תכשיטים יקרי ערך בעבודת יד עדינה. כל ספר הוא מיוחד במינו ולא דומה לאף אחד אחר. הצורה, החומרים, הצבעים – הכל נבחר בו בקפידה ומותאם לאדם או לאירוע לו מוקדש הספר.

אפשר לעשות ספר אישי ולהדפיסו בדפוס, אך אפשר גם לעשות ספר בעבודת יד מהתחלה עד הסוף, בעותק אחד ויחיד או במספר מצומצם מאוד של עותקים.

"על מנת למצוא את המתאר הנכון של ספר אישי יש צורך למצוא את השפה של הבן אדם", אומרת תמי פורת, כורכת ספרים ומעצבת. "לסיפור יש חשיבות גדולה והתמונות צריכות להתאים לו וליצור אווירה".

ספר הוא חפץ והוא נשאר גם אחרי שהאנשים להם הוא מוקדש אינם עוד. גם אם בן משפחה צעיר לא מתעניין בו היום, הספר יעמוד על המדף והאיש ידע שזה ספר על סבא. הוא לא חייב לקרוא את כולו. יום אחד הוא יפתח בעמוד עשרים ויום אחר עמוד שלושים וחמש.

 התוכן והמראה צריכים להתמזג יחד

הסיפור שבספר לא יכול לבוא מהספדים שאומרים "הוא היה איש נהדר". זה לא אומר כלום. צריך למצוא את הסיפור, למצוא דרך לספר על האיש, כך שדמותו תביט מדפי הספר כולו, גם מבחינת הטקסט וגם מבחינת פרטי העיצוב, צורת האותיות, צבעי העמודים, חומר הכריכה, עיצוב הכותרות, הכל. תמי פורת מעצבת את כל פרטי המראה של ספר אישי, יהיה זה ספר משפחה, ספר הנצחה או אלבום שמוגש לאירוע חשוב. היא החלה את דרכה כצלמת בסרטים האמריקאים בלוס אנג'לס. באותה תקופה תחום הפקת אירועים התפתח מאוד והיא החלה  לצלם אירועים, ביניהם האירועים שהפיק  קולין קאווי,  מומחה בינלאומי שמארגן היום את האירועים של אובמה. היו אלה אירועים מרהיבים ביופיים ובעושר ההשקעה. היום זה דבר מובן מאליו, אך זאת הייתה ההתחלה. כל אירוע לווה באלבום מסכם בתקציב גדול ולתמי ניתן החופש לעצב ולארגן את אלבום התמונות לפי טעמה המקצועי. אחרי שלמדה לכרוך החלה לעצב ולכרוך גם ספרים.

ספרים ואלבומים בעיצובה של תמי פורת דומים למחרוזת אבנים יקרות בעבודת יד של אמן שמעטים כמוהם נותרו עוד בעולמנו הטכנולוגי. דרכה שמחתי לגלות שלא רק אני מעריכה עבודת יד ומתפעלת מייחודה, אלא שיש אנשים שיודעים לראות, מעריכים ואוהבים איכות.

לפגישת יעוץ חינם צרו קשר 

 

להשאיר תגובה

nineteen + 8 =