מחשבות והרהורים. תהליך העבודה על ספר זיכרונות מניעה לחשוב על החיים מחדש

עבודה על סיפור חיים – לחשוב על החיים מחדש

בתהליך כתיבת סיפור חיים – לחשוב מחדש על החיים

הדברים שהופכים את הספר סיפור חיים או ספר הזיכרונות שלך למושך לקריאה ולא רק למניין אירועים של חייך כמו ילדות, נעורים, נישואים וכד' היא נקודת המבט שלך על חייך, המחשבה שלך. כי תהליך העבודה על ספר ביוגרפיה מאלץ אותך לחשוב על החיים מחדש.

להסביר את העבר

תהליך הראיון ואיסוף החומר נותנים הזדמנות לבחון שוב ושוב את העבר ולחשוב עליו. כאשר את מספרת על חייך למראיין/נת שלא יודעת עליהם דבר, עליך להוסיף הסברים, רקע, אירועי התקופה והמקום, מניעים כאלה ואחרים לפעולות ולהתנהגות – דברים שלך ולבני משפחתך נראים לעתים כמובנים מאליהם, פשוט מכיוון שאלה חייכם. בכל משפחה יש מילות הקוד, בדיחות, מטבעות לשון בעלות סמליות או אף השקפות או תפיסות של אדם זה או אחר באופן המוכר בתוך המשפחה.

בתהליך הראיון המבט עשוי להשתנות

כאשר את פורשת את העבר בפני הכותב/ת, את בוחנת אותם מחדש. במבט לאחור במרחק הזמן האירועים וההשקפות מקבלים לפעמים גוון נוסף, אחר וחדש: הפינות מתרככות ופרטים  מסוימים מתחדדים דווקא.

מקרים חשובים המאכלסים את תודעתך

מלבד זאת, תודעתך מאוכלסת מקרים או מראות שכמו מסמלים משהו בעברך: אולי זו פרידה מן ההורים או התרחשות של רגע, מחווה שאת רואה בעיני דמיונך שוב ושוב. זה שנים רבות המשפט שנאמר שם כלאחר יד חוזר אליך בחלומך או לפני השינה או סתם כך באמצע היום כשאת הולכת ברחוב. ועכשיו, כאשר יש לך סוף-סוף הזדמנות לנסח את הדבר, להסביר למישהו את משמעותו, את מבינה עוד משהו. את מספרת, בקול רם וחשה הקלה, תחושת התפייסות.

ההשפעה המשחררת של הסיפור

באופן זה האירועים המטרידים, החשובים או הקשים מוצאים את דרכם מתוך דמיונך החוצה. הם משתחררים ממך ומשחררים אותך. זאת תחושה מרפאה, משחררת.

להסבר ולפגישת מבוא ללא תשלום או ללא התחייבות צור קשר

לעיון בספרים ותרגומים לאתר הרשמי של הסופרת מירי ליטווק

להשאיר תגובה

18 − 6 =