סופרת זכרונות

מירי ליטווק

מלבד ספרי פרוזה ותרגומי שירה הזדמן לי ללוות אנשים שונים במסע אישי של כתיבת סיפור חיים. אני מתמסרת לתהליך ונכנסת לנבכי הנפש של המספר בדרכו של סופר שחייב להכיר והלבין כל דמות, וכל פרט בסיפורו.  לב הדובר נפתח לפנַי ודרך הדלת הזאת הסיפור זורם אל קוראיו. עשיר, אמין, מדויק ומלא עוצמה.

מירי ליטווק

מלבד ספרי פרוזה ותרגומי שירה הזדמן לי ללוות אנשים שונים במסע אישי של כתיבת סיפור חיים. אני
מתמסרת לתהליך ונכנסת לנבכי הנפש של המספר בדרכו של סופר שחייב להכיר והלבין כל דמות, וכל
פרט בסיפורו.  לב הדובר נפתח לפנַי ודרך הדלת הזאת הסיפור זורם אל קוראיו. עשיר, אמין, מדויק
ומלא עוצמה.

צור קשר

אוטוביוגרפיה ספרותית – "האדם הראשון" מאת אלבר קאמי

האדם הראשון - רומן אוטוביוגרפי

אוטוביוגרפיה ספרותית – "האדם הראשון" מאת אלבר קאמי

רומן אוטוביוגרפי

הספר "האדם הראשון" הוא רומן אוטוביוגרפי. קאמי לא סיים את כתיבתו. כתב היד נמצא זמן רב אחר מותו. הוא יצא לאור כמו שהוא, בלתי גמור, בשנת 1994. הסופר הספיק לכתוב באופן מלא רק את החלק הראשון. לגבי ההמשך הוא בנה ראשי פרקים וכתב הערות רבות.

נדמה שהתמזל מזלנו הקוראים שהסופר לא סיים את הכתיבה. נדמה שאילו סיים אותו, זה הופך להיות ספר מגמתי-פוליטי. ובתור כזה קשה לתאר אותו כספר שובה לב.

"האדם הראשון" – רומן ילדות

קאמי נולד באורן שבאלז'יר. משפחתו הייתה ענייה וחסרת השכלה. הוא התייתם מאביו בילדותו. אמו הייתה חירשת אילמת. היא לא ידעה קרוא וכתוב. הפרק הראשון של הספר "האדם הראשון" הוא סיפור ילדותו והתבגרותו של המחבר.

ההשכלה היא כוח

הוא אהב את הלימודים בבית הספר העממי. הוא הוקסם מהם. הלימודים לא היו נטל אלא מתנה ומקור חיים לילד. הוא רצה להמשיך ללמוד. המורה שלו בא אל בית אמו וסבתו כדי לדבר אל לב הנשים. הוא ביקש לשלוח את הילד לתיכון. אך סבתו של הנער אמרה: "אנחנו לא יכולים. הוא צריך לעבוד". לבסוף המורה ניצח. הוא השיג עבור הנער מלגה. וזה הולך לתיכון. אחר כך הוא נוסע לצרפת להמשיך את לימודיו הגבוהים.

התבגרות – אובדן התמימות

רגעים מקסים בספר הוא המקרה הראשון בו הילד נדרש לנהוג שלא על פי המצפון. סבתו שולחת אותו לחפש עבודה בחודשי הקיץ.  כי הילד צריך לעזור בכלכלת המשפחה. אך עליו להסתיר את העובדה שבתום החופשה הוא יעזוב. הוא עתיד לחזור לספסל הלימודים. איזה מאבק מוסרי! כמה ייסורים! איזה רגשות אשם!

זהו הרקע של אדם שנעשה פילוסוף וסופר חשוב.

קאמי זכה בפרס נובל לספרות בשנת 1957.

לפגישה ראשונה לכתיבת ביוגרפיה צרו קשר

ליצירות של הסופרת  מירי ליטווק

לסרטונים של מירי ליטווק

 

 

נגישות