איך כותבים סיפור - הסיפור נמצא בתוכנו

איך כותבים סיפור 

חומרים מעניינים לכתיבה

איך כותבים סיפור? איפה מוצאים חומר לסיפור?

כדי לכתוב סיפור טוב לא צריך ללכת רחוק. ולא לחפש "סיפורים מדהימים ומיוחדים". כי מה חשוב בכל סיפור זה לא מה קרה שם, לא העלילה שלו. מה שחשוב זה איך הוא מסופר. באיזה אופן? באיזו שפה? מאיזו זווית ראייה?

במירוץ החיים

רוב הזמן אנחנו עסוקים. אנחנו ממהרים. יש לנו דברים לעשות. דברים שאנחנו רוצים. דברים שאנחנו חייבים. אנחנו עושים חשבון. אנחנו מתכננים. וכשהבן אדם עושה הוא עסוק בעשייה. הוא לא מרגיש. "להרגיש צריך זמן", נהגה לומר המשוררת הרוסית מארינה צווטאייבה. לחשוב ולהעריך ניתן בזמן שעושים משהו. אבל לא כך לגבי הרגש.

חלק גדול מהזמן שלנו אנחנו נמצאים מחוץ לעצמנו. בחדשות, במסך הטלפון הנייד, תקועים בפקק, מדברים בטלפון. אנחנו ממהרים כדי לחסוך זמן. או כסף. או לפחות כך אנחנו חושבים באותו רגע.

זמן סיפור – כמו פרח שנפתח

אך הסיפור נמצא במה שמרגישים. ואם לא נותנים מקום לרגשות אין סיפור. הוא נשאר כמו זרעון, כמו פרח סגור שלא נפתח. אנחנו ממשיכים במרוץ ומתעלמים ממנו. אך הסיפור שלנו ישנו. צריך רק לתת לו זמן לבקוע ולסחוף אותנו. אנחנו רק צריכים למצוא דרך איך לספר אותו. זאת העבודה.

"יש לי סיפור", אומרים לי האנשים.

"יש לך אותו כתוב? או שאתה רק יודע מה אתה רוצה לכתוב?" אני ממהרת לשאול. כי מדובר בשני דברים שונים. העבודה מתחילה מרגע שמתחילים לכתוב את מה שיש בתוכנו. בתהליך זה הסיפור לעתים לובש צורה חדשה, מוביל את המחבר אחריו עד  שהמחבר מתקשה להכיר את סיפורו.

 

לפגישה ראשונה ללא התחייבות צרו קשר