סופרת זכרונות

מירי ליטווק

מלבד ספרי פרוזה ותרגומי שירה הזדמן לי ללוות אנשים שונים במסע אישי של כתיבת סיפור חיים. אני מתמסרת לתהליך ונכנסת לנבכי הנפש של המספר בדרכו של סופר שחייב להכיר והלבין כל דמות, וכל פרט בסיפורו.  לב הדובר נפתח לפנַי ודרך הדלת הזאת הסיפור זורם אל קוראיו. עשיר, אמין, מדויק ומלא עוצמה.

מירי ליטווק

מלבד ספרי פרוזה ותרגומי שירה הזדמן לי ללוות אנשים שונים במסע אישי של כתיבת סיפור חיים. אני
מתמסרת לתהליך ונכנסת לנבכי הנפש של המספר בדרכו של סופר שחייב להכיר והלבין כל דמות, וכל
פרט בסיפורו.  לב הדובר נפתח לפנַי ודרך הדלת הזאת הסיפור זורם אל קוראיו. עשיר, אמין, מדויק
ומלא עוצמה.

צור קשר

ביוגרפיה של בוריס פסטרנק הכתובה בידי בנו יבגני

ביוגרפיה של בוריס פסטרנק הכתובה בידי בנו יבגני

מהנדס שהפך חוקר ספרות

יבגני פסטרנק (1923-2012), בנו של המשורר והסופר בוריס פסטרנק, היה מהנדס חשמל בהשכלתו. אך אחרי מות אביו בשנת 1960 הוא פנה לדרך מחקר ספרותי. לא הייתה לו כל השכלה מוקדמת בתחום הספרות או במדעי הרוח. אף שהדבר כלל לא מקובל ברוסיה, הוא הפך לחוקר חייו ויצירתו של אביו.

יבגני היה בן שמונה כשהוריו נפרדו

יבגני היה בנו של המשורר מנישואיו הראשונים. אמו, יבגניה לוריא, בת למשפחה יהודית ממוהילב, הייתה ציירת. אחר נישואיהם בעלה בוריס שקע בקריירה הספרותית ההולכת ועולה שלו. לעומת זאת, היא נוסעת לגרמניה כדי לקבל טיפול רפואי לממחלת השחפת. אך היא גם ממשיכה שם את השכלתה בתחום האמנות. היא לא חזרה לבעלה. בתום תשע שנים נישואיהם התפרקו. בנם יבגני היה בן שמונה באותה העת. "פרידת ההורים הייתה האירוע המצער ביותר בכל חיי". דברי יבגני פסטרנק.

אף שלא גדל במחיצת אביו הקדיש לו את חייו המקצועיים

בוריס פסטרנק לא גידל את בנו. מאוחר יותר בוריס התייסר קשות על כך שלא הקדיש לבנו כראוי. הוא לא השתתף בחינוכו. היחסים בין השניים הלא תמיד היו "חלקים". אך למרות זא. הפך יבגני לחוקר הביוגרפיה של אביו ואת יצירתו. מובן שאיש לא יכול היה להתחרות בו בכמות חומרי הביוגרפיה האותנטיים והנדירים הנוגעים לחייו וליצירתו של המשורר הנודע.

ביוגרפיה ממצה

יבגני פסטרנק הקדיש שנות עבודה רבות על בסיס חומרי הארכיון המשפחתי. בעקבות כך, בשנת 1997 הוא מפרסם את הביוגרפיה הראשונה ברוסית, עדכנית וממצה, של מחבר הרומן "דוקטור ז'יבאגו". יבגני הקדיש את חייו למחקר של הביוגרפיה של המשורר. הוא פרסם יותר ממאתיים מאמרים. כמו כן, ערך והוציא לאור (2015) את כל כתביו של בוריס פסטרנק באחד עשרה כרכים. כל כתביו של פסטרנק לוו בהערות ופרשנות מקיפה . כמו כן, בשנת 2004 בשיתוף עם רעייתו ילנה וולטר, הוציא יבגני פסטרנק לאור את הביוגרפיה של ז'וזפין פסטרנק, אחותו של המשורר.

בשנת 1989 בשטוקהולם קיבל יבגני את פרס הנובל בו זכה אביו ושקבלתו נמנעה מבוריס פסטרנק על ידי המשטר הסובייטי.

לפגישת בירור צרכים ללא תשלום צרו קשר

לסרטוני הוידיאו של מירי ליטווק

נגישות