מה חשוב בכתיבת ביוגרפיה

מה חשוב – כתיבת ביוגרפיה – שלא תפלו בפח!

החלטתם על כתיבת ביוגרפיה שלא בעזרת איש מקצוע. הוא יתעד וישכתב את הסיפור. מה חשוב? איך כותבים? למה כדאי לשים לב? יש כמה דברים שחשוב לתת עליהם את הדעת:

אל תנסו להיות מישהו אחר

האותנטיות היא החשובה מכל כשמדברים על כתיבת ביוגרפיה . לכל אדם ערך משלו. ויש לכם זכות קיום בדיוק כמו לכל אחד אחר. אבל רק בתנאי שתצליחו להביא לידי הקורא את ייחודכם.

אל תנסו לכתוב סיפור שיהיה דומה לסיפור של מישהו אחר. כשמדובר על כתיבת ביוגרפיה אדם שפגשתם או קראתם עליו, או שהייתם רוצים להידמות לו.

אל תפחדו להיות אתם עצמכם.

אין צורך לכתוב "בשפה יפה"

כתיבת ביוגרפיה הינה תהליך שבו אתם באים לידי ביטוי. אין צורך לכתוב בשפה שאתם חושבים שהיא יפה. לא בשפה "של שבת". לא ב"שפה מכובדת", תקנית או בשפה של האקדמיה. השפה היא חלק חשוב מהאישיות האדם. לכל אחד דרך ביטוי, סגנון דיבור משלו. לכן חשוב שתנסו להתבטא בדרככם. בלי לנסות להידמות לאיש, גם לא לפרי הדמיון…

אין דבר כזה אובייקטיביות

אל תשעשעו במחשבה שאתם מתארים את העבר, את ההיסטוריה, את המאורעות שהיו באופן אוביקטיבי. הרי לכל אדם השקפה ומבט משלו, גם אם הוא אינו יודע לנסח אותו בבירור. יתרה מזו, הדרך האישית של האדם להתבונן בעבר ובהווה היא זו שמעניינת את הקורא שלכם. הוא צריך אכן להרגיש שהוא פוגש את האדם הספציפי הזה ועורך אתו היכרות. אבל אם אתם מביעים דעות, צריך לנמק אותם. אין טעם ועניין בדברי תוכחה ללא נימוק והסבר בהיר וממצה.

אל תהיו רגשניים מדי

לא הכל-הכל-הכל יש לומר במילים. חשוב לשמור על האיפוק ולהשאיר לקורא את מרחב התובנה והרמז. תחסכו בסופרלטיבים. זה בדרך כלל לא משכנע. ברור שבספר ביוגרפיה יש געגועים לאנשים אהובים שכבר אינם, לאירועי העבר, לנעורים, אך השתדלו לתת לרגש לבוא לידי ביטוי באמצעות הסיפור עצמו ולא באמצעות הדעה שאתם מביעים עליו.

אל תנסו לרצות את כולם

הדאגה למצוא חן בעיני כולם ולא להעליב אף אחד מביאים בדרך כלל לתוצאה פורשת. "פרווה" בשפת הדיבור הרווח. לכן שוב אל תחששו להיות אתם. ובכן אם יש לכם דעה, בטאו אותה בבהירות, בכבוד וללא גסות רוח.

היו צנועים

אל תתרברבו ואל תשוויצו. זה בדרך כלל דוחה. "אם אתה משחק את הרשע, חפש בו את הטוב", דברי קונסטנטין סטניסלבסקי, במאי, איש תיאטרון, אבי אמנות השחקן המודרנית.

לפגישת הסבר והכרות חינם צור קשר

לעיון בספרים לאתר הרשמי של הסופרת מירי ליטווק

לרכישת הספר החדש של מירי ליטווק לאתר הוצאת כרמל