בחירת חומרים לספר זיכרונות עם מירי ליטווק

עבודה על הכנת ספר זיכרונות עם הסופרת מירי ליטווק

  • ספר זיכרונות – מתנה מיוחדת ובעלת ערך לבן משפחה מבוגר.
  • סיפור חיים – למי שרוצה להעביר את העבר לבני הדור הצעיר.
  • ספר הנצחה – להנציח זיכרון של אדם יקר שהלך לעולמו.
  • ספר ביוגרפיה – להעלות על הכתב חוויות חיים מיוחדות.
  • ספר משפחה – לספר הסטוריה משפחתית, כל בני המשפחה יחד.
  • אוטוביוגפיה – רוצה לכתוב לבד, אך מתקשה למצוא דרך.
  • ספר תדמית – בכל תחום ובכל נושא. 
  • מה זה ספר זיכרונות?

ספר זיכרונות המכונה גם סיפור חיים, ביוגרפיה, אוטוביוגרפיה או "ממואר" הוא ספר מודפס או דיגיטלי, שבו אדם מספר זיכרונות וחוויות חייו. אתם מספרים ואני מתעדת בכתב ובהקלטה, ואחר כך מעבדת מבחינה ספרותית ולשונית, ומפיקה ספר של ממש.

למי מתאים ספר זיכרונות?

היוזמה באה על פי רוב מהדור הצעיר, ילדים להורים מבוגרים או נכדים לסבא וסבתא: בדרך כלל היוזמה להפקת ספר זיכרונות באה מבני משפחה צעירים שרוצים לאגד בספר את ההיסטוריה המשפחתית, סיפורי ההורים, סבים וסבתאות ההולכים והמזדקנים, או גם סיפורים על בני משפחה או אנשים יקרים שכבר אינם.

היוזמה באה מהאדם עצמו: לעתים אדם עצמו רוצה לספר את סיפורו ולהוציאו לאור בספר. הוא פשוט מרגיש צורך פנימי דחוף לעשות חשבון נפש, לספר, להעביר, לסכם. זאת גם דרך טובה לעבור תהליך מרפא.

ספר משפחה: אחים או מבני משפחה אחת מתאגדים כדי לספר את ההיסטוריה המשפחתית – ליצירת ספר משפחה.

מה מכיל ספר ומה מאפייניו?

ספר זיכרונות או סיפור חיים מכיל עדות, סיפור אישי, אך יכול לכלול גם חומרים כתובים ומודפסים כמו מאמרים, מכתבים ורשימות אותנטיות. הספר מעוצב בטעם ומלווה בתמונות. ניתן לצרף דיסק הקלטת ראיונות וחומר תיעוד נוסף.

מה היתרונות של ספר?

ספר הוא חפץ שנשאר: ספר בכריכה מעוצבת ביופי על נייר משובח הוא חפץ שנשאר על המדף וגם בני המשפחה שכעת לא מגלים בו עניין או לא יכולים עדיין להתעניין בו עקב גילם הרך, יכלו לקרוא בו בעתיד, גם כאשר לא יהיה את מי לשאול.

ספר אישי – תהליך מרפא: הפקת ספר על בסיס ראיונות הוא תהליך רגשי. הוא מעורר את זיכרונות העבר, קשים כנעימים, ודורש חיפוש דרך להעביר את החוויות לאחרים. עבודה על ספר כזה היא תהליך מרפא: מקדישים זמן למחשבה, לתובנות, עושים חשבון נפש, סיכום וברור.

בילוי זמן ביחד: הפקת ספר – זה גם בילוי זמן של בני המשפחה ביחד. התהליך דורש להחליט החלטות, לעשות תיאומים ומעודד עזרה הדדים בחיפוש חומרים וארגון ראיונות. ההתגייסות של בני המשפחה מובילה לשיחות, פגישות תכופות מן הרגיל ואף גילויים רגשיים חדשים ומרגשים. עבודה על ספר מלכדת את המשפחה ומחזקת את קשריה

לפגישת יעוץ ללא תשלום צרו קשר

למידע על תהליך הכתיבה

להתרשמות מסגנונות הכתיבה לאתר הרשמי של הסופרת מירי ליטווק

לספרה החדש של מירי ליטווק על בסיס מכתבים של אביה לאתר הוצאת כרמל