לכתוב ספר ביוגרפיה

מה חשוב בכתיבת ספר ביוגרפיה

החלטתם לכתוב ספר ביוגרפיה לבד. לא בעזרת איש מקצוע שיתעד וישכתב את סיפורכם. מה חשוב בכתיבת ספר ביוגרפיה? יש כמה דברים שחשוב לתת עליהם את הדעת:

אל תפחדו להיות אתם עצמכם

בספר ביוגרפיה האותנטיות היא חשובה מאוד. חשובה ביותר. לכל אדם יש סיפור. היסטוריה ואישיות משלו. יש לספר שלכם זכות קיום בדיוק כמו לספר של כל אחד אחר. אבל רק בתנאי שתצליחו להביא לידי הקורא את ייחודכם.

אל תנסו לכתוב סיפור שיהיה דומה לסיפור של מישהו שאתם אוהבים או מעריצים. אדם שפגשתם או קראתם עליו. אל תנסו להציג את אצמכם בתור מישהו שרוצה להידמות לו. אל תפחדו להיות אתם עצמכם.

אין צורך לכתוב "בשפה יפה"

אין צורך לכתוב ספר ביוגרפיה בשפה שאתם חושבים שהיא יפה. לא בשפה "של שבת", "שפה מכובדת", תקנית או בשפה של האקדמיה. השפה היא חלק חשוב מהאישיות שלכם. לכל אחד דרך ביטוי וסגנון דיבור משלו. חשוב שתנסו להתבטא בדרככם, בלי לנסות להידמות לאיש. גם לא לפרי הדמיון.

אין דבר כזה אובייקטיביות

אל תשעשעו במחשבה שאתם מתארים את המאורעות שקרו באופן אובייקטיבי. לכל אדם השקפה ומבט משלו, גם אם הוא אינו מנסח אותם בבירור. יתרה מזו, הדרך האישית של האדם להתבונן בעבר ובהווה היא זו שמעניינת את הקורא. הקורא צריך להרגיש שהוא פוגש את האדם הספציפי הזה ועורך אתו היכרות. רק מה, אם אתם מביעים דעות, צריך לנמק. אין טעם ועניין בדברי תוכחה ללא נימוק והסבר. ובכלל, אין טעם בדברי תוכחה…

אל תהיו רגשניים

לא הכל-הכל-הכל יש לומר במילים. חשוב לשמור על איפוק ולהשאיר לקורא את מרחב התובנה והרמז. תחסכו בסופרלטיבים. זה בדרך כלל לא משכנע. ברור שבספר ביוגרפיה יש געגועים לאנשים אהובים שכבר אינם, לאירועי העבר, לנעורים. אך השתדלו לתת לרגש לבוא לידי ביטוי באמצעות הסיפור ולא באמצעות הדעה שאתם מביעים עליו.

אל תנסו לרצות את כולם

הדאגה למצוא חן בעיני כולם ולא להעליב אף אחד מביאה בדרך כלל לתוצאה פושרת, "פרווה" בשפת הרחוב. לכן אם יש לכם דעה, בטאו אותה בבהירות וללא גסות רוח.

היו צנועים

אל תתרברבו ואל תשוויצו. זה בדרך  כלל דוחה. 

לפגישת הסבר והכרות חינם צור קשר

לעיון בספרים לאתר הרשמי של הסופרת מירי ליטווק