בלוג

מירי ליטווק

מלבד ספרי פרוזה ותרגומי שירה הזדמן לי ללוות אנשים שונים במסע אישי של כתיבת סיפור חיים. אני מתמסרת לתהליך ונכנסת לנבכי הנפש של המספר בדרכו של סופר שחייב להכיר והלבין כל דמות, וכל פרט בסיפורו.  לב הדובר נפתח לפנַי ודרך הדלת הזאת הסיפור זורם אל קוראיו. עשיר, אמין, מדויק ומלא עוצמה.

מירי ליטווק

מלבד ספרי פרוזה ותרגומי שירה הזדמן לי ללוות אנשים שונים במסע אישי של כתיבת סיפור חיים. אני
מתמסרת לתהליך ונכנסת לנבכי הנפש של המספר בדרכו של סופר שחייב להכיר והלבין כל דמות, וכל
פרט בסיפורו.  לב הדובר נפתח לפנַי ודרך הדלת הזאת הסיפור זורם אל קוראיו. עשיר, אמין, מדויק
ומלא עוצמה.

צור קשר

מתנה להורים מבוגרים – ספר משפחה

מתנה להורים מבוגרים – ספר משפחה

מתי כדאי – מתנה להורים

ספר משפחה יכול להיות מתנה מיוחדת ובעלת ערך. מתנה להורים מבוגרים. יום הולדת 75 או 80 זה המועד הטוב ביותר למתנה כזאת. כי ליצור ספר משפחה פירושו לעבור תהליך. איסוף חומר ופשפוש במגירות הישנות. תשאול וראיונות. איתור בני משפחה שיכולים לספר. שיחות ונסיעות. גם אם ההורה הוא רק אחד השחקנים בכל העסק, הוא בוודאי שחקן ראשי בו. ולצורך כך הוא צריך להיות פנוי. כלומר, להיות מסוגל להקדיש זמן. אך עליו להיות גם בעל כוחות להירתם למשהו חדש. בגיל מוקדם יותר אולי יש יותר כוח, אבל פחות פניות. לעומת זאת, בגיל מאוחר יותר יש פניות. אבל לא תמיד יש כוח נפשי או פיזי.

מה זה ספר משפחה?

אפשר לעשות ספר על החיים של אחד ההורים. מה שקרוי ביוגרפיה. אך אפשר לעשות ספר על שני ההורים. ספר על היסטוריה משפחתית של שניהם. כך הספר יהיה עשיר ורחב יריעה.
את ההיסטוריה האישית של כל אחד אפשר לדלות מסיפוריהם. הם יכולים לספר במטרה שהחומר יכנס לספר. אך על מנת שהספר יכלול פרטים על דורות קודמים יש צורך לאסוף חומר נוסף. מקור החומרים הדרושים לספר משפחה הם שיחות וראיונות עם בני דור ההורים. אחיהם ואחיותיהם. בני דודים ובני משפחה אחרים שעדיין חיים ויכולים לספר. לעתים קורה שאחד מבני המשפחה הצעירים שומע יותר מאחרים את סיפורי העבר. מתוקף נסיבות. כי בילה יותר זמן עם בן משפחה מבוגר. או מפני שהוא בן בכור. כך שגם הדור הצעיר יכול לתרום את חלקו.
אך חשוב גם לחפש חומרים כתובים בתוך המשפחה. יומנים, מכתבים, מאמרים שעשויים מאוד להוסיף לספר.

מתנה לְמה?

ספר משפחה זאת מתנה מיוחדת ובעלת ערך. מתאימה כמתנה להורים מבוגרים. זאת גם מזכרת, גם הנצחה. ספר משפחה זאת דרך להביע הערכה. להעביר את המסר של אהבה וזיכרון. אך ספר משפחה זאת לא רק מתנה לבן משפחה מבוגר. להורים. זאת גם מתנה לילדים ולנכדים. וגם לאלה שיבואו. כי אחרת הסיפור נשאר לא מסופר. הוא לא מתועד ולא שמור. גם אם היום אנחנו יודעים את חלקו הוא עשוי להישכח ולא להגיע לבני הדורות הבאים.
בהצלחה!

לפגישה ללא התחייבות צרו קשר

לבלוג של הסופרת מירי ליטווק באתר סלונה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

נגישות