מתנה להורים מבוגרים

מתנה להורים – ספר סיפור חיים

זמן סיכום

יושבים בבית ומקומות הבילוי סגורים. הקשרים החברתיים קצת התדלדלו מתוך חשש להידבקות. אנשים רבים מנצלים את הזמן לעשות סדר בארונות. מצאתם משהו מעניין בבוידעם? מכתבים? רשימות? זה זמן טוב להביט פנימה, לסכם. הזדמנות לחשבון נפש.

מתי כדאי?

עבודה על ספר סיפור חיים זה תהליך. איסוף חומר, פשפוש במגירות הישנות, תשאול, ראיונות, בחירת תמונות. כדאי לאתר בני משפחה שיש להם מה לספר. יש שיחות, תיאומים, נסיעות. לא מעט ארגון.

ההורה הוא השחקן הראשי. הוא צריך להיות מסוגל להקדיש זמן, כוחות להירתם לתהליך. לפעמים זה לא קל. בגיל צעיר יותר, 60 או 70, יש יותר כוח, אבל פחות פניות. לעומת זאת, כשמתבגרים, אחרי גיל 80 למשל, יש פניות, אבל לא תמיד יש כוח נפשי ופיזי.

מה זה סיפור חיים?

אפשר לעשות ספר מתנה – סיפור חיים של אחד מההורים. אך אפשר לעשות ספר שיכלול את היסטוריה של שניהם. כך הוא יהיה עשיר ורחב. את הסיפור האישי של כל אחד אפשר לדלות מסיפוריהם.

אם רצונכם שהספר יכלול פרטים על דורות קודמים, יש צורך בחומר נוסף. מקור החומרים הדרושים לספר משפחה יכולים להיות שיחות וראיונות עם בני דור ההורים. למשל, אחיהם ואחיותיהם, בני דודים וקרובים נוספים.

לעתים קורה שאחד מבני המשפחה מתעניין ויודע יותר סיפורי העבר מן האחרים. מתוקף נסיבות, למשל. כי בילה יותר זמן עם הסבתא.  

ספר מתנה

ספר על החיים של ההורים זאת מתנה מיוחדת ובעלת ערך. הספר יהווה גם מזכרת וגם הנצחה. זאת בעיקר דרך להביע הערכה. להעביר את המסר של אהבה וזיכרון. אך ספר מתנה להורים זאת גם מתנה לילדים ולנכדים. וגם לאלה שיבואו. כי אם יש ספר כתוב הסיפור מסופר. הוא נשכח… 

שיתוף הפעולה

בידי ההורים הסיפור. אך בידי הצעירים הנגישות לטכנולוגיה. הצעירים ניידים ומעודכנים. קל להם יותר לברר דברים ולארגן.

כדי להוציא ספר מתנה להורים מבוגרים צריך להחליט הרבה החלטות. מה יכנס לתוך הספר? איך הוא יראה? איך הוא יהיה מעוצב? איזה תמונות יהיו בו וכמה?    בידי מי להפקיד את המלאכה? מתי להתחיל בתהליך? מהו הרגע המתאים? מי ידבר עם ההורים ויציג בפניהם את הרעיון? ואם הם יביעו ספקות? היכן יתקיימו הפגישות? מי ישתתף בהן?

בתהליך הכנת הספר מתרחש שיתוף הפעולה בין הדורות. יש צורך להסיע, לבחור. כל אלה מניעים את המשפחה להיפגש בתדירות גבוהה מן הרגיל למען המטרה. הקשרים מעט מתהדקים. מתייעצים.

לבסוף אחרי כל העבודה יש ספר. ספר מתנה להורים מבוגרים. ספר על החיים.

ספר כזה נשאר כזיכרון לדורות. בני המשפחה הצעירים יכלו לקחת אותו מהמדף ולעלעל בו כשירצו. כשהדבר יעשה עבורם בעל חשיבות. זה רק שאלה של זמן.

לפגישת היכרות ובירור צרו קשר