בלוג

מירי ליטווק

מלבד ספרי פרוזה ותרגומי שירה הזדמן לי ללוות אנשים שונים במסע אישי של כתיבת סיפור חיים. אני מתמסרת לתהליך ונכנסת לנבכי הנפש של המספר בדרכו של סופר שחייב להכיר והלבין כל דמות, וכל פרט בסיפורו.  לב הדובר נפתח לפנַי ודרך הדלת הזאת הסיפור זורם אל קוראיו. עשיר, אמין, מדויק ומלא עוצמה.

מירי ליטווק

מלבד ספרי פרוזה ותרגומי שירה הזדמן לי ללוות אנשים שונים במסע אישי של כתיבת סיפור חיים. אני
מתמסרת לתהליך ונכנסת לנבכי הנפש של המספר בדרכו של סופר שחייב להכיר והלבין כל דמות, וכל
פרט בסיפורו.  לב הדובר נפתח לפנַי ודרך הדלת הזאת הסיפור זורם אל קוראיו. עשיר, אמין, מדויק
ומלא עוצמה.

צור קשר

ספר אישי במתנה – ספר לאיש מעשה

ספר אישי במתנה – ספר לאיש מעשה

 

ספר אישי – מתנה לאיש חשוב

לכתוב ספר אישי זה לאו דווקא ספר ביוגרפיה או סיפור חיים שמתאר את מהלך החיים מן הילדות ועד הזקנה.

ברצונכם לתת מתנה לאדם יקר ומעניין שאתם אוהבים? – ספר אישי על חייו זה רעיון מצוין.

אם האיש הצטיין בעשייה ציבורית או חברתית הספר ירכז את פעילותו.

איך לעשות שהספר יהיה מעניין וקריא?

איך לעשות שפעילות מקצועית של אדם תהיה נהירה ומעניינת לקורא מן השורה? שמאבקים בירוקרטים ואישיים לא ישעממו? והרי לעתים קרובות הם משפיעים מאוד על ההצלחה…

פנו למי שעבר אתו ולצדו. כל אחד יספר על העשייה. אפשר ללכת לפי תקופות, לפי מידת קרבה, לפי מפעלים.

לא לקלישאות!

היזהרו מקלישאות וסופרלטיבים! אלה לא מעניינים אף אחד. הם משעממים ומכבידים על הקריאה. נסו לחשוב שעשייה של איש מעשה או מומחה בתחום מקצועי היא ראי התקופה.

פנו לתלמידיו, לעמיתיו, לעוזריו ולבסוף לבני משפחתו.

מגוון הדוברים יתרום לספר נקודות מבט שונות ויעשיר ספר אישי.

כולם כותבים

היום כולם כותבים: מיילים, דוחות, הודעות טקסט, סיכומי בית משפט, הצהרות, פניות לנשיא. ההתכתבות שלנו הופכת יותר ויותר תכליתית ומתומצתת. השפה שגורה, סטנדרטית, קרה או אף צבועה.

כדי לייחד את החיים של אדם מן האחרים, יש להגיע לעולם הרגשי של המספרים. לעורר את זיכרונותיהם. להעלות פרטים. יש להודות שקשה לעשות זאת ללא מיומנות והרגל בכתיבה ספרותית.

טעות שכדאי להימנע ממנה

אחדים, מתוך רצון להיות יעילים או מטעמי חיסכון, עושים את הטעות השגורה. הם פונים לנוגעים בדבר, לדוברים פוטנציאליים בדואר אלקטרוני בבקשה לכתוב כמה מילים. פנייה כזו עלולה לגרור כתיבת דברים לא אישיים, חבוטים, קלישאות. שבחים קצרים בעלמא שנעימים לאוזן של מי שקרוב ומשוחד. אך אם רוצים ליצור ספר אישי בעל תוכן, לא כדאי לוותר על ראיונות בעל פה, פנים מול פנים.

משיחה לטקסט

עדויות בעל פה עוברות דרך ארוכה עד להפיכתן לטקסט של ספר אישי. כשאדם מספר בעל פה, רואים אותו. הבעות פנים, יציבה, מחוות גוף משרים רושם ומעוררים תחושה. אף עצם מראה האדם מעביר רגש. מלבד זאת, בדיבור בעל פה ישנה הנגנה (אינטונציה), הגוי, קצב, הפוגות והדגשות. איך לעשות שכל אלה יבואו לידי ביטוי גם בטקסט כתוב של ספר אישי ?

זה מה שהופך מילים לספרות: מיומנות של כתיבה ספרותית. בחירת אוצר מילים, מבנה משפט ומבנה הטקסט כולו. קצב, תחביר, משלב השפה. עד לטקסט קולח המעניק תחושה שחייו של אדם פרושים לפנינו.

אילוסטרציה: ניבי יחיאלי

לפגישה ראשונה חינם צרו קשר

לערוץ היוטיוב של מירי ליטווק

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

נגישות