ספר שמסכם קריירה

ספר אישי במתנה

ספר אישי לאיש חשוב

ספר אישי הוא לאו דווקא ספר ביוגרפיה או סיפור חיים מן הילדות ועד הזקנה.
ברצונכם לעשות מתנה לאדם יקר שפעל ותרם לסביבתו? – ספר אישי עליו זה רעיון מצוין.
ספר כזה יתרכז בפעילותו המקצועית במפעליו הציבוריים. פחות בצד האישי.

איך לעשות ספר מעניין ובהיר?

איך לעשות שפעילות מקצועית תהיה נהירה ומעניינת לקורא מן השורה? איך לעשות שמאבקים בירוקרטים ואישיים לא ישעממו. והרי הם לעתים קרובות משפיעים מאוד על ההצלחה…
פנו למי שעבר אתו ולצדו. כל אחד יספר על העשייה. אפשר ללכת לפי תקופות, לפי מידת קרבה.

לא לקלישאות!

היזהרו מקלישאות וסופרלטיבים! אלה לא מעניינים אף אחד. אלה מכבידים על הקריאה. נסו לחשוב שעשייה של איש ציבור או מומחה בתחומו היא ראי התקופה.
פנו לתלמידיו לעוזריו מתקופות שונות.
מגוון הדוברים יתרום לספר נקודות מבט שונות ויעשיר אותו.

כולם כותבים

היום כולם כותבים: מיילים, דוחות, הודעות טקסט, סיכומי בית משפט. ההתכתבות שלנו הופכת יותר ויותר תכליתית ומתומצתת. השפה שגורה, סטנדרטית, קרה או אף צבועה.
כדי לייחד את החיים של אדם מן האחרים, יש להגיע לעולם הרגשי של המספרים. לעורר את זיכרונותיהם הנשכחים. להעלות פרטים. יש להודות שזאת קשה לעשות ללא מיומנות מקצועית של כתיבה ספרותית.

טעות שכדאי להימנע ממנה

רבים, מתוך רצון להיות יעילים או מטעמי חיסכון, עושים את הטעות השגורה. הם פונים בדואר אלקטרוני בבקשה לכתוב כמה מילים. פנייה כזו עלולה לגרור דברים לא אישיים. קצרים ומשבחים בעלמא שנעימים לאוזן של מי שקרוב ומשוחד. אך אם רוצים ספר אישי בעל תוכן, לא כדאי לוותר על ראיונות בעל פה, פנים מול פנים.

משיחה לטקסט

עדויות בעל פה עושות דרך ארוכה עד שהן הופכות לטקסט של ספר אישי. כשאדם מספר בעל פה, רואים אותו. הבעות פניו, יציבתו, מחוות גופו משרים רושם. אף עצם מראה האדם מעביר רגש ותחושה. מלבד זאת, בדיבור בעל פה ישנה הנגנה, הגוי, קצב, הפוגות והדגשות.
איך לעשות שכל אלה יבואו לידי ביטוי גם בטקסט כתוב של ספר אישי ?
זה מה שהופך מילים לספרות: מיומנות של כתיבה ספרותית. בחירת אוצר מילים, מבנה המשפטים ומבנה הטקסט כולו. קצב, תחביר, משלב השפה. עד שהם הופכים לטקסט קולח המעניק תחושה שחייו של אדם פרושים לפנינו.

לפגישת הכרות ללא התחייבות וללא תשלום צרו קשר