תהליך מרפא - מבט חדש לקראת ספר בדפוס

ספר אישי – תהליך מרפא

ספר אישי – רעיון טוב

לאסוף חומר על החיים, לערוך ראיונות. לתכנון ולבסוף להוציא לאור ספר אישי. זה רעיון מצוין למתנה. רעיון טוב כדי להעביר את המורשת, לספר את העבר. אבל זה גם תהליך רגשי עמוק. תהליך מרפא.

לספר למישהו מבחוץ

הראיונות ואיסוף החומר נותנים הזדמנות לבחון שוב ושוב את העבר. לחשוב עליו. כאשר אדם מספר את אירועי חייו למראיין/נת שלא יודע/ת עליהם דבר, עליו להוסיף ולהסביר. יש צורך לתאר אירועי רקע על התקופה והמקום. יש צורך להסביר מניעים כאלה ואחרים. אלה דברים שלעתים נראים מובנים מאליהם למספר ולמשפחתו. חלקם מלווים אותם במשך שנים. בכל משפחה יש מילות הקוד, הבדיחות הפרטיות, מטבעות הלשון הסמליות.

קרן או על פינות אפלות

כאשר אדם פורש את עברו בפני כותב/ת, הוא בוחן אותו מחדש. במבט לאחור ובמרחק הזמן האירועים מקבלים גוון נוסף. נוצרת משמעות אחרת. עולות תובנות חדשות. פינות אפלות מקבלות קרן. פרטים מתחדדים.

מלבד זאת, התודעה מאוכלסת מקרים ומראות בעלי סמליות. אולי זו פרידה מן ההורים. ואולי מפגש, תקרית. ההתרחשות של רגע עולה מול המבט שוב ושוב. זה שנים המשפט שנאמר שם כלאחר יד חוזר בחלום. או לפני השינה. ולפעמים הוא עולה במחשבה סתם כך. באמצע היום ברחוב שטוף שמש.

תובנה חדשה

עכשיו, כאשר סוף-סוף נוצרה ההזדמנות לנסח את הדבר, האדם מבין עוד משהו. הוא מספר, בקול רם וחש הקלה. זאת תחושת תחושת התפייסות.

באופן זה האירועים המטרידים והחשובים מוצאים את דרכם מתוך הדמיון החוצה. הם משתחררים ומשחררים. זהו תהליך מרפא,  משחרר.

 

להשאיר תגובה

2 × one =