ספר אישי - מתנה נהדרת לבן משפחה מבוגר

ספר אישי – תהליך מרפא

לאסוף חומר, לערוך ראיונות, לתכנון ולבסוף להוציא לאור ספר אישי. זאת מתנה מצוינת לבן משפחה מבוגר. זאת דרך להעביר את מורשת המשפחה לצעירים. ספר אישי זהו מעין גיבוש לכל המשפחה. אבל זה גם תהליך רגשי עמוק. תהליך מרפא.

בוחנים מחדש את העבר

השיחות ואיסוף החומר לקראת כינוסם בתוך ספר אישי נותנים הזדמנות לבחון שוב ושוב את העבר. כאשר אדם מספר את אירועי חייו למראיין/נת זר עליו להסביר, להבהיר. יש צורך לתאר אירועי רקע על התקופה והמקום. יש צורך לספר על מניעים כאלה ואחרים. אלה דברים מוכרים לבני המשפחה. הם נראים מובנים מאליהם. חלקם מלווים אותם במשך שנים. בכל משפחה יש מילות הקוד, הבדיחות הפרטיות, מטבעות הלשון, סמליות.

כאשר אדם פורש את עברו בפני כותב/ת שלא מן המשפחה כדי להוציא לאור ספר אישי, הוא בוחן אותם מחדש. במבט לאחור ובמרחק הזמן האירועים מקבלים משקל נוסף. תובנות חדשות עולות. פינות אפלות מקבלות קצת אור. פרטים מתחדדים.

פרשנות חדשה

מלבד זאת, התודעה מאוכלסת פרטים בעלי סמליות: אולי זו פרידה, מפגש, תקרית.   

תובנות ותחושת שחרור

עכשיו, כאשר סוף-סוף נוצרה ההזדמנות לנסח, להסביר למישהו את המשמעויות, האדם מבין עוד משהו. הוא מספר, בקול רם וחש הקלה. תחושת התפייסות.

באופן זה האירועים המטרידים, החשובים או הקשים מוצאים את דרכם מתוך הדמיון החוצה. הם משתחררים ומשחררים. זה משחרר. זה תהליך מרפא.

לפגישה ראשונה ללא תשלום צרו קשר