ספר משפחה - הסטוריה משפחתית

ספר חדש בהוצאת מירי ליטווק – סופרת זיכרונות – ספר משפחה ארנון – פרלמן

יעקב מרדכי פרלמן – הגיבור הראשי

"החל מאותו יום בחודש ינואר של שנת 1883 שבו הרסו החיילים התורכים את שלושת בתי העץ שיעקב מרדכי עמל להקימם, הוא הרהר בדבר אחד בלבד. כמו רבים ממתיישבי פתח תקווה וראשון לציון הוא הבין שלא השוחד, ולא המהלכים המדיניים יצילו את הישוב מלפיתת החנק של השלטון התורכי. היה צורך בתחבולה מחוכמת יותר…"

יעקב מרדכי פרלמן, המכונה "עושה הגגות", היה לאחד הראשונים שהצליח להערים על התורכים, ובזכותו נבנו במושבות החדשות בארץ ישראל בתים רבים. זה היה בתחילת המאה ה-20.

איש שתקן וצנוע, שגם בגיל תשעים הלך ברגל דרך ארוכה לבית הכנסת שלו בשכונת נווה שלום, לימים נווה צדק, היה זה שבנה את בית הכנסת הגדול בראשון לציון, את "בית הראשונים" ביהודיה, סביון של היום, והניח את אבן הפינה לגימנסיה הרצלייה.

הסטוריה של משפחה

ספר משפחה של בני משפחת פרלמן נוצר ביוזמתה של פרופ' רות ארנון, ביוכימאית ממכון ויצמן, נשיאת האקדמיה הישראלית למדעים וכלת פרס ישראל. בשיתוף עם חוקרים אחרים היא המציאה את הקופקסון, תרופה שהצילה חולי טרשת נפוצה רבים בישראל ומחוצה לה.

על פי זיכרונותיה של רות נכדתו הצעירה ביותר של יעקב מרדכי פרלמן ובני משפחה נוספים, ובמיוחד על בסיס תחקיר שנעשה על ידי שמואל מור, נכתב הספר הזה. הוא מספר את ההיסטוריה של המשפחה שמקורותיה מגיעים עד לגאון מוילנה, ודרך דורות רבים מציג גם את תולדות הבנייה בארץ ישראל בתקופת העלייה הראשונה.

 

לפגישה ראשונה ללא תשלום צרו קשר

לספרי ביוגרפיה ותיעוד נוספים היכנסו ל-ספרי ביוגרפיות וספורי חיים