ספר אישי - ספר משפחה - ספר על החיים של שני ההורים

ספר מתנה להורים מבוגרים

ספר משפחה – סיפור חיים – ספר אישי

מתי כדאי

ספר על החיים היא מתנה להורים. על פי ניסיוני יום הולדת 70 הוא הזמן הטוב ביותר לספר כזה. עבודה על ספר סיפור חיים פירושו תהליך. איסוף חומר, פשפוש במגירות הישנות, תשאול, ראיונות, בירור תמונות. צריך גם לאתר בני משפחה שיכולים לספר עדיין. יש שיחות, תיאומים, נסיעות. לא מעט ארגון. ההורה הוא בוודאי שחקן ראשי בכל העסק. לצורך כך הוא צריך להיות מסוגל להקדיש זמן, אך גם בעל כוחות להירתם למשהו חדש. לפעמים זה לא קל. בגיל מוקדם יותר אולי יש יותר כוח, אבל פחות פניות. לעומת זאת בגיל מאוחר יותר, אחרי גיל 80 למשל, יש פניות, אבל לא תמיד יש כוח נפשי ופיזי.

מה זה סיפור חיים?

אפשר לעשות ספר מתנה על החיים של אחד מההורים. אך אפשר לעשות ספר שיכלול את היסטוריה של שניהם. כך הוא יהיה עשיר ורחב. את הסיפור האישי של כל אחד מההורים אפשר לדלות מסיפוריהם. הם יכולים לספר במטרה שהחומר יכנס לספר. אך על מנת שהספר יכלול פרטים על דורות קודמים יש צורך בחומר נוסף. מקור החומרים הדרושים לספר משפחה יכולים להיות שיחות וראיונות עם בני דור ההורים. למשל, אחיהם ואחיותיהם, בני דודים ובני משפחה אחרים. לעתים קורה שאחד הילדים מתעניין ויודע יותר סיפורי עבר מן האחרים. מתוקף נסיבות, למשל. כי בילה יותר זמן עם הסבתא. אך גם האחרים יכול לתרום.

מתנה לְמה?

ספר מתנה להורים זאת מתנה מיוחדת ובעלת ערך. גם מזכרת וגם הנצחה. זאת בעיקר דרך להביע הערכה. להעביר את המסר של אהבה וזיכרון. אך ספר מתנה להורים זאת גם מתנה לילדים ולנכדים. וגם לאלה שיבואו. כי אם אין ספר כתוב הסיפור לא מסופר. נשכח. צולל בתהום הזיכרונות. כי כולם מזדקנים בסוף…  

שיתוף הפעולה

להורים חוכמת החיים והסיפורים. אך בידי הצעירים הנגישות לטכנולוגיה, התמצאות בשוק ובאמצעי הפרסום. הצעירים ניידים ומעודכנים. קל להם יותר לברר דברים.

כדי להוציא ספר מתנה להורים מבוגרים צריך להחליט הרבה החלטות. מה יכנס לתוך הספר? איך הוא יראה? איך הוא יהיה מעוצב? איזה תמונות להכניס וכמה?    בידי מי להפקיד את המלאכה? מתי להתחיל בתהליך? מהו הרגע המתאים? מי ידבר עם ההורים ויציג בפניהם את הרעיון? ואם יקרה שהם יביעו ספקות? היכן יתקיימו הפגישות? מי ישתתף בהן?

באופן טבעי במשך התהליך של הוצאה לאור של ספר מתנה להורים מבוגרים מתרחש שיתוף הפעולה בין הדורות. יש צורך להסיע, לבחור. כל אלה מניעים את המשפחה להיפגש למען המטרה. נפגשים לעתים יותר תכופות מהרגיל. הקשרים מעט מתהדקים. מתייעצים.

לבסוף אחרי כל העבודה יש ספר. ספר מתנה להורים מבוגרים. ספר על החיים. ניתן לתת אותו במתנה לא רק להורים.

ספר כזה נשאר כזיכרון לדורות. בני המשפחה הצעירים יכלו לקחת אותו מהמדף ולעלעל בו כשירצו. כשהדבר יעשה עבורם בעל חשיבות. זה רק שאלה של זמן.

לפגישת היכרות ללא התחייבות – אפשרות פגישה מקוונת – צרו קשר