שפת דיבור מלווה במחוות גוף ואינטונציה

שפה מדוברת ושפה כתובה – מה ההבדל?


האותנטיות שבסיפור

אחד המאפיינים שהופכים את הספר שלך למעניין הוא האותנטיות. הקול האישי שלך. הקול האישי – אין הכוונה לאירועים שקרו דווקא לך. הקול האיש – כוונה לאופן בו האירועים מסופרים. הקול האישי – זאת השפה שלך. כן! "כשאני שומע איך אדם מדבר", אמר הסופר חיים באר, "אני כבר בערך יודע מניין הוא בא."

השפה היא שלך

אינך כותב בעצמך? איש מקצוע כותב על סיפורך לפי דבריך? – על אחת כמהו כמה! חשוב שהסיפור יעבור באופן מהימן והכי קרוב לדרך ההתבטאות שלך. השפה צריכה להיות שלך. אוצר מילים, מקצב הדיבור ומבנה המשפט. חשוב שלא יכתבו הדברים בשפת הרדיו או הרחוב וגם לא בספרה ספרותית של סופר זה או אחר.

שפה דיבורית ושפה כתובה

מי שמעבד את דבריך בכתב ניצב בפני אתגר גדול. מצד אחד, עליו לשַמֵר את שפת הדיבור שלך עם המקצב הדיבורי שלה. אך יחד עם זאת, עליו להפוך את הטקסט שנאמר בעל פה לטקסט קריא ורהוט.

הדבר דורש קודם כל לעלות מעט את משלב השפה. ולמה הכוונה? כאשר אנו מדברים ביום יום אנו משתמשים בשפה פשוטה ודלה יותר ובתחביר מקוטע. אין הדבר הופך את הדיבור שלנו לדל או לא מובן. אנחנו מסתדרים היטב ומתקשרים מצוין. וזאת מכיוון שבן השיח שלנו, מלבד המילים, גם שומע ורואה. יש הנגנה (אינטונציה). יש הבעות הפנים, מחוות הידיים ושפת גוף. אלה מסייעים לקלוט את גוני הביטוי.

השפה שנוהגים לכתוב בה היא קצת יותר גבוהה. כיוון שאינה נתמכת על ידי הקול והראייה. אבל הדברים צריכים להיכתב כך שלקורא תהיה תחושה כאילו הוא רואה את הדובר לפניו ושומע את קולו. זה לא קל.

כאשר אדם קורא ספר הוא לא רואה את הדובר לפניו, לא את פניו ולא את שפת הגוף שלו. הוא לא שומע את קולו הנמוך והרגוע או הגבוה והצפצפני. לכן על הסופר הכותב את סיפור להעשיר את המילים הנאמרות באופן כזה שכל הגוונים יבואו לביטוי באמצעות המילים בלבד.

חצי משפטים או משפט הבנוי היטב

מלבד זאת, לרוב אנו לא מדוברים במשפטים שלמים. הם מקוטעים ואינם בנויים היטב על פי התחביר העברי. כי אין בכך צורך. אנחנו משליחים הערה קצרה ומוסיפים לה מחוות יד, ובן רגע הכל נעשה ברור. אך בספר אין הדבר אפשרי. לכן הכותב חייב לנתב את הדיבור בעל פה לתוך מבנים בהירים. אחרת הקורא לא יוכל לעקוב אחר הכתוב. הוא יסתבך, יתעייף ויניח את הספר מידיו במהירות.

טקסט מעניין וקולח

אם הכותב מצליח בכל אלה הספר לא יאבד מהחיות והרעננות. הוא יהיה אישי ומעניין. אך גם קולח וקל לקריאה.

לפגישה ללא תשלום ולקבלת הסברים נוספים צור קשר