כתיבה אוטוביוגרפית - תהליך מרפא

כתיבה אוטוביוגרפית – תהליך מרפא

ספר אוטוביוגרפיה זה לא רק מניין האירועים החשובים במהלך חיים. ספר אוטוביוגרפיה דורש בחינה מחדש. שיקול מחשבה. להביט לאחור ולחשוב זהו תהליך מרפא.

איסוף החומר

התהליך של איסוף החומר לקראת כינוסו בספר מאפשר בחינה מחדש. בכל שלב בחיים רואים את הדברים קצת אחרת. בתהליך ההחלטות על מבנה הספר מתבוננים ובוחנים שוב.

הראיון

אם נעזרים למראיין או מראיינת מספרים למישהו חדש. עד עכשיו הוא לא ידע דבר עליך. הדבר מזמין תוספות, הבהרות, הסברים. כמו רקע התקופה והמקום. מניעים, שיקולים, פרטים על אנשים אחרים. דברים שלך ולבני משפחתך נראים כמובנים מאליהם. אך יש בהם צורך. כמו כן בכל משפחה יש מילות קוד, בדיחות פרטיות, מטבעות לשון בעלות סמליות.

בחינה מחדש

כאשר פורשים את העבר בפני הכותב, בוחנים אותם. במבט לאחור ובמרחק הזמן האירועים מקבלים גוון נוסף. פינות לא צפויות מוארות. פרטים  מסוימים מתחדדים דווקא.

יש הרבה מורכבות בסיפור אוטוביוגרפי. כשמספרים ומסבירים – חושבים עליה. פרידה מן ההורים. התרחשות של רגע. מחווה ששוב ושוב חוזרת בדמיון. משפט שנאמר כלאחר יד חוזר בחלום. או סתם כך באמצע היום בהליכה ברחוב.

תהליך מרפא

כאשר יש סוף-סוף הזדמנות לנסח את הדברים, להסביר את משמעותם למישהו, מבינים עוד משהו. מספרים, בקול רם וחשים הקלה. תחושת התפייסות. כך האירועים המטרידים, החשובים או הקשים, מוצאים את דרכם מתוך הדמיון החוצה. הם משתחררים ומשחררים את הדובר. זאת תחושה מרפאה. תהליך מרפא.

לפגישה ראשונה ללא תשלום וללא התחייבות צרו קשר